Květnové závody dračích lodí na Lipně

Květnové závody dračích lodí na Lipně jsou již tradicí. Letošní, 11. ročník, jsme si nemohli nechat ujít ani my. Ambice jsme po loňském čtvrtém místě v závodu na 200 metrů měli vyšší a naší oblíbenou trasu na jeden kilometr nemusíme zmiňovat. No a jak to vše dopadlo?


Letošní sezónu jsme jako posádka chtěli pojmout opět trochu víc sportovně. Proto jsme se vypravili již v dubnu na Dračí Popel, kde jsme nakoukli, jak se jezdí v o úroveň vyšší soutěže. Na Popelu jsme nakonec v závodu dračích lodí s deseti pádlujícími skončili v kvalifikační rozjížďce a v závodu s dvaceti pádlujícími na místě devátém ze čtrnácti posádek.

Další závod na pořadu bylo již zmiňované Lipno. Naše srdeční záležitost, kde se jako parta kamarádů pohybujeme prakticky od začátku, tedy od roku 2007. Na Lipně jsme poměrně snadno prošli první kvalifikační jízdou a dostali se rovnou do semifinále. V semifinále nás čekali již námi známé posádky, jako například Dračí Jezdci z Velenic, nebo Klub třeboňských kaprů. Po první jízdě jsme přidali na síle a postoupili do „finále A“ s pohodovým náskokem 0,7 vteřiny na druhou posádku, resp. 3,5 vteřiny na třeti postupovou pozici.

Lipno je unikátní místo v tom, že se zde během hodiny dokáže změnit počasí z krásného léta, do půlky zimy. Dobrá, takhle hrozné to nebylo, ale před finále A se na nás přihnaly mraky, které sebou přinesly poměrně silný vítr a o zábavu tak bylo postaráno. INTOP TÝN, HANACE Dragons MÁŠ HLAD?, Průtrž Dračen, Klub třeboňských kaprů, Gripeni a Dračí Jezdci České Velenice. Soupis všech finálových posádek, které se v sobotu 19. května pustili bojovat nejen mezi sebou, ale také s rozbouřenou lipenskou přehradou.

Nervozita sílí, vítr fouká, vlny bouchají do lodi a všichni čekají na povel startéra. Prásk, jdeme na to! Po celém dni závodění a koncentrace je to tady. Všichni zabírají, loď se rozjíždí a čeká nás přibližně 80 záběrů do cíle. Doba mezi startem a cílem se dá popsat jako množina křiku, stříkající vody, záběrů, bolesti a následného vyčerpán v cíli. Jak jsme dopadli? Vyhráli jsme? To ne, INTOP je moc před námi, jsme vůbec druzí? Nic, jdeme se vypádlovat.. Nakonec se z této změti pocitů a fyzického výkonu formuje druhé místo, hurá! Cíl jsme splnili, jsme spokojení a jdeme si dát zasloužené pivo a užít koncert.

V neděli ráno se scházíme ráno na start kilometrového závodu, naší oblíbené trasy. Letos poprvé jedeme za naší posádku a ambice jsou tentokrát opravdu ty nejvyšší, s nadsázkou prý „lepší mrtví než druzí“. Jdeme na start, vítr opět fouká a nás čeká cca 7 minut dřiny. Celý tým tahá jako jeden muž a nepolevuje ani na posledních dvoustech metrech, ba právě naopak. Strhující finiš nám zajistil první místo v závodě na jeden kilometr a tak se po roce opět stáváme mistry lipenské přehrady!

Brandon & Brown